Vyhlídky
1 Zámek Vranov nad Dyjí
2 Hráz vranovské přehrady - z níž je zajímavý pohled na široké přehradní jezero a klenutý zavěšený most nad Švýcarskou zátokou.
3 Hallamasskova vyhlídka - nese jméno po lesníkovi vranovského panství. Dřevěná vyhlídka na skalní terase vysoko nad hladinou Dyje pod vranovským zámkem byla obnovená Správou Národního parku Podyjí. Z vyhlídky je možno shlédnout historické jádro Vranova nad Dyjí.
4 Tanečnice - vyhlídková terasa byla obnovena Lesy České republiky. Turistům nabídne nejen příjemné posezení, ale i zajímavý pohled na vranovský zámek.
5 Claryho kříž - vztyčený nad dnešní hrází Vranovské přehrady v roce 1830 nabízí nejen neotřelý pohled na vzduté vody Dyje, ale především na široké říční údolí zarámované jedinečnou siluetou vranovského zámku.
6 Mniszkův kříž - byl vystavěný v roce 1846 kněžnou Helenou Mniszkovu na skalnatém Křížovém vrchu. Z tohoto místa je mimořádně krásný pohled na vranovský zámek tyčící se na protější vysoké skále.
7 Obelisk na Ledových slujích - byl nedávno opravený Správou Národního parku Podyjí. Ze skalní plošiny nad Ledovými slujemi je možno shlédnout hluboké údolí Dyje a opuštěný meandr.
8 Pašerácká stezka - vedená v horní třetině strmého zalesněného svahu uchvátí krásnými pohledy na lesní komplex Braitavy při hranici se sousedním Rakouskem.
9 Hardeggská vyhlídka
Skýtá mimořádný pohled do údolí Dyje a na město Hardegg. Původní vyhlídkový altánek z r. 1885 se nazýval
Luitgarinou vyhlídkou. Později zpustl a byl zcela zničen. Altánek byl rekonstruován Rakouským klubem turistů a
v r. 1990 byl jako dar předán tehdejší Správě CHKO Podyjí. Pod vyhlídkou jsou výrazné skalní amifiteátry
s chráněnými druhy rostlin a živočichů.
10 Regina Felsen - vypreparovaný vápencový ostroh obtékaný potokem Fugnitzbach nad městečkem Hardegg
je známý vyhlídkový bod. Z ostrožny je jedinečný pohled na hradní komplex a skalní stěny Hardeggských skal na
české straně.
11 Maxplateau - vyhlídková skalní terasa vysoko nad Hardeggem umožní z vysokého nadhledu dech beroucí pohled na hrad s městečkem, řeku Dyji a skalní amfiteátr Hardeggských skal.
12 Hennerweg - asi kilometr od Návštěvnického střediska Správy Národního parku Thayatal (Nationalparkhaus) se na hraně kaňonu nalézá upravená skalní plošina s vyhlídkou na město Hardegg a jeho okolí - meandry Dyje, skalní útvary Reginafelsen a Maxplateau, vzdálenější skalní stěnu Schwalbenfelsen i vrchol Býčí hory na Braitavě.
13 Einsiedler - vysoká mramorová skalní stěna v ohybu řeky v blízkosti Hardeggu. Ze dvou vyhlídek je pěkný pohled do údolí Dyje.
14 Überstieg - je název pro úzkou skalnatou šíji, ve které se setkávají dva zaklesnuté říční meandry - český Ostroh a rakouský Umlaufberg. Z vyhlídky je nesmírně působivý pohled do spletitého říčního údolí a na zříceninu Nového Hrádku.
15 Heiliger Stein - mísovitý kámen na návrší nad Mitterretzbachem je bývalým kultovním místem. Nově vybudovaná půlkruhovitá vyhlídková terasa umožní široký pohled do rovin Dyjskosvrateckého úvalu zarámovaného Pálavskými vrchy na východě a štíty Alp na západě.
16 Nový Hrádek
17 Železné schody
18 Šobes
19 Sealsfieldův kámen
20 Kraví hora
21 Králův stolec
Vyhlídka nad vzdutou hladinou Znojemské přehrady. Podle pověsti odtud sledoval polský král Jan III. Sobieski
v r. 1683 přechod svých vojsk přes Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni. R. 1892 byl na tomto místě
vybudován znojemskou sekcí Rakouského turistického klubu dřevěný pavilon, který sloužil až do konce I. světové války.
R. 1922 zřídil Spolek německých turistů ve spolupráci s Klubem českých turistů nedaleko místa původního pavilonu
nový altán v jeho dnešní podobě. Ve skalách pod Královým stolcem byla objevena jediná dnes známá letní skalní
kolonie vrápence malého v Evropě.
22 Hradištské terasy
Na jeho jižním okraji nalezneme celou řadu vyhlídkových bodů do údolí Dyje, na přehradu a historickou část Znojma.
Nejpůsobivější vyhlídku nabízí skalní ostrožna s kaplí sv. Eliáše.
23 Radniční věž a Znojmo
Autor: Jan Kos