Vzniká nový dokument o Podyjí. Premiéru bude mít v březnu

/VIDEO/ Těsně před dokončením je nový třicetiminutový dokument Obrázky z Podyjí. Lidé se v něm budou moci zblízka seznámit se živou i neživou přírodou, historií vývoje krajiny a zásadami péče o kulturní krajinu i "divočinu" národního parku a jeho ochranného pásma. Premiéru by měl mít na konci března 2016. Doprovodí ho série kratších děl určených převážně internetovému publiku. 

Je u nás jen velmi málo oblastí, kde se zachovala příroda v celé své pestrosti a kráse. Národní park Podyjí je jedním z takových klenotů, druhové bohatství je díky jeho poloze zcela výjimečné. Snímek provází diváka časem i prostorem jedinečné „galerie“, kterou na jihozápadě Moravy vytvořila řeka Dyje. Ukazuje místa a děje podivuhodné, se kterými se jinde nesetkáme, ale i takové, jaké můžeme najít ve svém okolí. Seznamuje s dramatickou geologickou historií území i s vývojem po poslední době ledové, který nekončí ani dneškem. Představeny jsou nejcennější biotopy, které se dnes vyvíjejí bez lidského zásahu, stejně jako vzácné rostlinné a živočišné druhy. Pozornost je věnována i významné roli člověka v celé historii Podyjí.

Půlhodinový dokument nese název "Obrázky z Podyjí". „Trošku jsme byli inspirováni Karlem Čapkem a trošku onou obrazovou a informační mozaikou, která je dílem kolektivu autorů ze Správy Národního parku Podyjí, scénáristy Libora Ambrozka a společnosti Skyfilm Prostějov filmaře Ivana Stříteského. V předpremiéře bude představen na výročním zasedání Rady národního parku v březnu. Posléze bude uveden na dalších veřejných místech. Předpokládáme, že jej převezme i vysílání České televize,“ vysvětlil ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Dílo bude volně doprovázet i osm krátkých snímků v rámci kolekce "Kaleidoskop Podyjí". „Ty budou zaměřeny na různá zajímavá témata. Jejich názvy mnohé napoví již dnes: V ráji plazů, Pralesovatění, Teplomilná doubrava, Jasoň dymnivkový, Vesniček ráj to na pohled, Dialog o Dyji, Poutní cesta, Ten, který sloužil…“ doplnil Rothröckl.

Soutěžní otázka pro vás:
V krátké ukázce vám pod stromeček nadělujeme ochutnávku Obrázků z Podyjí. Průvodcem nám bude kolega Martin Škorpík. Ve filmu ale zní i jeden známý televizní a filmový hlas. Víte, komu patří? Napište nám jeho jméno do 31. 12. 2015.

Vážení čtenáři, soutěž už má své vítěze. Stali se jimi Stanislav Palatka, Petr Ondroušek a Kateřina Koutoučová. Výherci od nás na začátku ledna obdrží kalendář s kresbami  G. M. Monsorna. Gratulujeme.