Žabí sezona letos začala dříve než obvykle. Vidět můžete i modré skokany

/AUDIO/ Kromě ptačího zpěvu je jedním z nejvýraznějších hudebních doprovodů přicházejícího jara i kvákání žab. Pokud vyrazíte k podyjským tůním a rybníkům, uslyšíte ho nyní i vy. Žabí námluvy letos začaly dříve než obvykle. Vidět můžete i unikátní modravé zbarvení skokanů ostronosých. 

Ve vodě se nyní houfují tisíce ropuch obecných. „Pro obojživelníky je to zásadní období roku,“ říká zoolog Správy Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát. „Je to čas masivního rozmnožování. U nás mu patří pravidelně začátek a velká část jara. Všichni dospělci se shromáždí na příhodné lokalitě a po krátkých námluvách dochází k neřízenému rozmnožování,“ dodává Mačát. Žabí sezona podle něj kvůli teplému počasí začala dříve než v předchozích letech.

Ve vodě nyní mohou šťastlivci zahlédnout i modré zbarvení vzácných skokanů ostronosých. „Takto zbarvení jsou jen pro krátké období rozmnožování. V následujících týdnech se pak do rozmnožování zapojí i rosničky, kuňky nebo třeba blatnice,“ vysvětluje Mačát.

Skrytěji se páří čolci. Pozorovat je není tak snadné jako například žáby. „U čolka dravého a čolka obecného je rozmnožování nyní také v plném proudu. Samičky čeká náročný úkol. Postupně musí naklást více než 250 vajíček,“ popisuje Mačát.

Image

Mlok skvrnitý. FOTO: Zdeněk Mačát / Správa Národního parku Podyjí

Naopak mloci mají rozmnožování dávno za sebou. Oplodnění vajíček je u nich záležitost podzimu. Nyní je ale možné v potůčcích vidět larvičky mloků. Jejich vývoj z vajíčka do larvy ale trvá více než rok. „Larvy, které budou mločí samice klást do potoků letos v dubnu nebo v květnu, pochází z vajíček, která byla oplodněna již předloni,“ upozorňuje Mačát.

Image

Trdliště skokana hnědého. FOTO: Zdeněk Mačát / Správa Národního parku Podyjí

Žabím námluvám se bude věnovat i naše první letošní vycházka pro veřejnost. Těšíme se na vás v sobotu 6. dubna v 9:30 v Podmolí u rybníka.