Zvuky a barvy jara. V Podyjí nyní můžete vidět vzácné motýly, hady i ptáky

/FOTOGALERIE/ Rozkvetlé vřesoviště i les, hlasy ptáků nebo bzukot hmyzu. V zimě téměř pustá místa dnes hýří barvami jarních květů nebo zvuky různých zvířat.

Otakárek fenyklový. FOTO: Robert Stejskal / Správa Národního parku Podyjí

Mezi motýly se po prvních poslech jara, jako jsou babočky nebo žluťásci, objevili oba otakárci – ovocný i fenyklový. Setkáme se s nimi na teplých místech na vřesovišti, stejně jako v blízkosti zahrad, na záhumenkách obcí nebo přímo ve Znojmě,“ popsal entomolog Správy národního parku Podyjí Robert Stejskal.

Jasoň dymnivkový. FOTO: Zdeněk Mačát / Správa Národního parku Podyjí

Na údolních loukách je momentálně nejhojnějším motýlem obecně velmi vzácný jasoň dymnivkový. Jeho dospělci se letos vylíhli o týden dříve než v předchozích letech. Návštěvníka zaujme i bělásek řeřichový, sice běžný, ale nápadně zbarvený druh.

Bělásek řeřichový. FOTO: Robert Stejskal / Správa Národního parku Podyjí

„Kvetoucí hlohy, zvláště na lesních okrajích, jsou magnetem pro stovky zlatohlávků, kovaříků, mandelinek nebo tesaříků, mezi nimiž je nejnápadnější tesařík bukový,“ přiblížil Stejskal.

Tesařík bukový. FOTO: Robert Stejskal / Správa Národního parku Podyjí

Trávníky i světlé lesy jsou plné ještěrek zelených a při troše štěstí můžete natrefit i na našeho největšího hada – užovku stromovou. Z doubrav v okolí Havraníků nebo Popic můžete pravidelně slýchat dudka chocholatého. K nejvýznamnějším pozorováním letošního jara pak patří záznam lelka lesního.